Oznam pre farské spoločenstvo 29.3.2020

29.03.2020

Oznam pre farské spoločenstvo

Drahí bratia a sestry

Slovenskí biskupi rozhodli, že vzhľadom na pokračujúci zákaz zhromažďovania a trvanie opatrení, ktoré zaviedli inštitúcie verejnej správy, zostáva v platnosti aj rozhodnutie o neslávení verejných bohoslužieb, a to až do odvolania. Tie kňazom, zasväteným osobám a veriacim poskytnú ďalšie potrebné usmernenia týkajúce sa Veľkonočných sviatkov. Veľká noc bude tento rok slávená bez účasti veriacich, v duchu dekrétov, ktoré biskupským konferenciám zaslala Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí, ako aj Apoštolská penitenciária. Ako som už skôr spomínal, naplánované úmysly sv. liturgií, tak ako ste ich obetovali, sú slávené denne pri sv. liturgii vo farskom chráme.

Sviatosť zmierenia

Vysluhovanie sviatosti zmierenia v tejto mimoriadnej situácii nie je možné vysluhovať tak, ako sme boli zvyknutí. Tradičná sv. spoveď v našej farnosti nebude nakoľko nie je možné dokonale zabezpečiť všetky bezpečnostné nariadenia. Je vhodné si urobiť spytovanie svedomia, potom úprimne oľutovať všetky svoje hriechy a mať na zreteli nekonečnú Božiu lásku. Na prvom mieste teda ľutujme, nie zo strachu pred trestom a zatratením, ale z lásky voči Bohu, ktorý nás prvý a nekonečne miluje a my sme sa spreneverili tejto láske. Na základe aktuálnej Nóty Apoštolskej penitenciárie je možnosť dokonalej ľútosti, o ktorej Katechizmus Katolíckej cirkvi v článku 1452 hovorí: "Keď ľútosť pochádza z lásky k Bohu milovanému nadovšetko, volá sa dokonalá (je to ľútosť z lásky). Taká ľútosť odpúšťa všedné hriechy, dosiahne aj odpustenie smrteľných hriechov, ak zahŕňa pevné predsavzatie pristúpiť k sviatostnej spovedi, len čo to bude možné." Po takejto úprimnej a dokonalej ľútosti je možnosť pristúpiť k sviatosti Eucharistie, a neskôr sa vyspovedať, ako to bolo spomenuté vyššie. V prípade náhleho zhoršenia zdravotného stavu, nebezpečenstva smrti, je dôležité sa čím skôr na mňa obrátiť pretože vysluhovanie sviatosti zmierenia v takomto prípade nie je obmedzené. Tak isto, ak by niekto mal skutočne vážny dôvod pristúpiť k sviatosti zmierenia, nech ma telefonicky kontaktuje.

Boh nás obdaroval vierou, ale aj darom múdrosti. Preto buďme voči sebe navzájom zodpovední, aby sme ochránili zdravie svoje, svojich najbližších, ale aj cudzích.

Duchovný život.

Na základe odporúčania inštrukcií Kongregácie pre Východné cirkvi: "Nech sa veriacim pripomína, aká hodnotná je osobná modlitba i modlitba v kruhu rodiny, ktorá je opravdivou modlitbou Cirkvi, a ktorá je v súčasnej situácii dôležitým prostriedkom odovzdávania viery, i jej obsahov a určitých modlitieb medzi jednotlivými generáciami. Bohatstvo paschálnych slávení, počnúc od Kvetnej nedele po Nedeľu Paschy, možno zvýrazniť odporúčaním, aby sa veriaci pomodlili niektoré časti doma v rodinách, s pomocou príručných materiálov" Tu je nenahraditeľná úloha hlavy rodiny, pozvať všetkých k spoločnej modlitbe, čítaniu sv. písma, spoločnému sledovaniu sv. liturgie. Nezabúdajme sa v tomto čase postiť a modliť skutočne za všetkých, osobitne za lekárov, zdravotníkov, poriadkové zložky, hasičov, samozrejme za chorých, ale aj za duše zosnulých.

Priame prenosy sv. liturgií

môžete sledovať na: www.sobrance.tv vo všedný deň o 17:00, sobota 8:00, nedeľa 9:00, www.logos.tv, www.zemplin.tv (Zemplín TV v káblových rozvodoch ale aj prostredníctvom DVB-T). Samozrejme aj TV LUX a Rádio Lumen. O priamom prenose z farského chrámu zatiaľ neuvažujem, nakoľko je ponuka sv. liturgií dostatočná a kvalita prenosu na najvyššej úrovni.

Liturgický program

Od pondelka 30. marca budú sv. liturgie vo farskom chráme slávené cez týždeň o 17:00, v sobotu o 8:00, nedeľu 9:00, začiatok sv. liturgie je oznámený zvonením zvonov. Ďalšie informácie budem priebežne pridávať, nakoľko v dnešnej situácii je plánovanie dosť komplikované. O spôsobe posvätenia bahniatok, slávenia obradov Paschy, posvätenia veľkonočných jedál Vás budem včas informovať.

Opäť by som poprosil Vás mladších, aby ste tieto informácie tlmočili starším členom rodiny. Samozrejme, v prípade akýchkoľvek otázok, alebo potreby duchovného rozhovoru, sa môžete na mňa obrátiť telefonicky na tel.č. 0911 711 312, prípadne emailom na farnost.hlivistia@grkatke.sk

Prežívame veľmi ťažké obdobie, ktoré nás "ochudobňuje" o spoločenský život, vzájomné stretnutia, ale aj o spoločné prežívanie duchovného života. Možno práve teraz si uvedomujeme, aké to je nemôcť byť v chráme, nepomodliť sa spoločne sv. ruženec, nemať možnosť sa vyspovedať. Aj pre mňa je táto situácia rovnako náročná, nakoľko sviatosť kňazstva je sviatosťou, ktorú som prijal preto, aby som "slúžil" druhým. Nemám ju pre seba a jej najväčší úžitok je v dávaní sa pre farské spoločenstvo. Je ťažké byť v chráme bez Vás, chýbate tam, ale na druhej strane o to viac na Vás myslím vo svojich modlitbách a pri liturgiách. Prijmime tieto obmedzenia, lebo sami môžeme dobre vidieť na krajinách západnej Európy, kam vedie podcenenie situácie.

Tento čas je časom putovania po púšti, naša Cirkev už tak putovala v časoch totality, keď sa naši veriaci schádzali po domoch na spoločné modlitby a dokázali "vyžiť aj z odrobiniek" duchovnej potravy. Dnes máme možnosť sa sýtiť, možno nie v plnosti, ale dá sa ponoriť hlbšie do osobných modlitieb, čítania sv. písma, čítania nábož. literatúry "odloženej na neskôr", sledovania náboženského vysielania.

Ako povedal sv. otec František v zamyslení pri požehnaní Urbi et Orbi, všetci sme na jednej lodi a túto situáciu môžeme zvládnuť jedine spoločne, a verím, že ju spoločne aj zvládneme.

o. Marek

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky